Najčastejšie otázky

 

Neviem sa  rozhodnúť, či teplovodnú krbovú vložku tkz. vodníka, alebo klasickú kozubovú vložku a k nej výmenník.

 

 Je potrebné spýtať sa výrobcov vodníkov na ich argumenty, my tu uvedieme tie naše, prečo je klasická kozubová vložka a na nej nerezový výmenník Mijori oveľa výhodnejšie riešenie.

 

 Výkon prenášaný do vody, či v teplovodnej vložke, či vo výmenníku závisí od  toho, akú veľkú plochu, akou vysokou teplotou nahrievame. Vďaka nášmu riešeniu v Mijori vieme ísť do porovnateľných, alebo aj do väčších výkonov než majú teplovodné vložky.Nahrievanú plochu totiž vieme dosiahnuť porovnateľnú a čo sa týka teploty – už na základnej škole nás učili, že najvyššia teplota je nad plameňom a nie po jeho stranách, preto je logické mať umiestnený výmenník tam, kde sa koncentruje a zbiera najviac tepelnej energie – nad kozubovou vložkou. Treba mať však na zreteli, že nedá sa ísť do extrémov a spalinám odchádzajúcim do komína musíme zároveň ponechať dostatočnú teplotu, aby nedochádzalo k dechtovaniu komína.

 

 Účinnosť využívania tepelnej energie vznikajúcej pri horení dreva. Tým, že výmenník využíva časť tepla, ktorá odchádza bez úžitku von komínom, zvyšuje účinnosť kozubovej vložky. Vyššia účinnosť znamená nižšiu spotrebu dreva. Zároveň je dôležité to, že výmenník je až nad spalinovou komorou(ohniskom) a preto neprispieva k jej ochladzovaniu. Vysoká teplota v ohnisku je dôležitá pre dokonalé spálenie plynov uvoľňovaných z dreva v procese horenia. Preto sa steny ohnísk aj kvôli udržaniu vysokej teploty vykladajú šamotom. U vodníkov je to presne naopak, čiže steny ohniska sú ochladzované vodou, čo znamená, že časť plynov, ktoré by sa mali zapáliť a zhorieť, kvôli nižšej teplote odchádza bez úžitku von komínom. Je preto potrebné si u predajcov porovnať spotrebu dreva u klasickej kozubovej vložky a u teplovodnej kozubovej vložky. 

 

Efektivita a životnosť úzko súvisia s voľbou materiálu a s prevádzkovými podmienkami. Nerezové výmenníky Mijori sú podstatne odolnejšie voči nízkoteplotnej korózii než teplovodné kozubové vložky, ktoré nie sú z nereze. Voľba materiálu spolu s konštrukčným riešením nám preto umožňujú prevádzkovať celý teplovodný krbový systém v nízkom teplotnom režime.

 

To je veľmi výhodné z viacerých dôvodov

-          je efektívnejšie zohrievať vodu napr. z 35°C na 60°C než zo 60 na 85°C.

-          tým, že sa pohybujeme v nižších teplotách, nehrozí tak veľké riziko prekúrenia. Práve kvôli zabráneniu prekúrenia, sa do teplovodných vložiek  musí prikladať častejšie menšie množstvo paliva. U klasickej vložky s výmenníkom Mijori, kúrite bežným spôsobom, tak ako Vám to vyhovuje, čiže naraz aj väčšie množstvo dreva v dlhších, niekoľkohodinových intervaloch.

-          nepotrebujete riešiť teplotu vody vstupujúcej do výmenníka a udržiavať ju cez zmiešavací okruh a trojcestný ventil  na 60°C aby ste zabránili nízkoteplotnej korózii. Šetríte tým ďalšie náklady a nekomplikujete si celý systém.

-          tento nízky tepelný spád umožňuje priame vykurovanie podlahového kúrenia bez potreby použitia akumulačnej nádoby, stačí iba zmiešavací ventil. U teplovodných vložiek zmiešavací ventil by len veľmi ťažko dokázal namiešať teplotu vody z 80°C na približne 40°C, takže tam je akumulačná nádrž nevyhnutnosť, čo u vodníkov znova navyšuje náklady na celý systém. 

 

Bezpečnosť a prevádzka bez vody – konštrukčné a materiálové riešenie výmenníkov Mijori umožňuje u všetkých ich typov aj prevádzku bez vody. To je dôležité pri dlhodobom výpadku el. prúdu, alebo pri rôznych problémoch, kedy v teplovodnom systéme prestane cirkulovať voda ako je napr. porucha obehového čerpadla, zaseknutie spätnej klapky, upchatie rozvodov a podobne. Vypustením vody z výmenníka sa z Vášho teplovodného kozubového systému stáva klasický kozub.Mijori v prípade, že zlyhajú všetky zabezpečovacie chladiace a obehové systémy umožňuje vypúšťať horúcu vodu aicky priamo z výmenníka, čo je dôležité najmä ak máte plastové rozvody kúrenárskeho systému. Chráni ich to pred roztavením, pretože vriaca voda sa nedostane mimo výmenník.

 

 

Na trhu sú aj lacnejšie nerezové výmenníky. Prečo by sme mali použiť práve Mijori?

 

 Súhlasíme s Vami, že Mijori nie je na prvý pohľad lacná záležitosť. Treba sa však na to pozrieť podrobnejšie a porovnať celú škálu jednotlivých úžitkových parametrov a potom hodnotiť. V tom by Vám už mali vedieť poradiť aj odborne fundovaní predajcovia.

Porovnávajte napr. maximálny výkon jednotlivých výmenníkov. Ten úzko súvisí s tým, koľko tepla, ktoré Vám uteká do komína dokáže výmenník zachytiť a využiť vo Váš prospech. Šetrí to Vašu peňaženku. Je veľký rozdiel, či výmenník dokáže schladiť spaliny z 350°C na 200°C, alebo len na 300°C. Je veľký rozdiel, či výmenník dokáže pracovať s teplotným ziskom len 5°C,alebo 20°C a viac (ak porovnávame teplotu vstupujúcu a vystupujúcu z výmenníka pri stále zapnutom obehovom čerpadle v procese horenia v kozube). Je veľký rozdiel, či Vám výmenník vykúri len 3 radiátory v izbách v prechodnom období, alebo 6 radiátorov aj v tých najtuhších mrazoch. Alebo či dokáže nahrievať podlahové kúrenie, alebo nedokáže.

Porovnávajte aj celkovú hmotnosť jednotlivých výmenníkov. Tá vypovedá o hrúbke a množstve použitého materiálu. U necertifikovaných výmenníkov Vám nikto nezaručí, že boli použité vhodné materiály na ich výrobu. Podľa európskych noriem sa nie každá nerez môže použiť na výrobu výmenníkov.

 Investícia  do krbu je investícia na dlhé roky. Preto je potrebné sa na to pozerať aj z toho hľadiska a uvedomiť si otázku návratnosti investovaných peňazí. Stačí, že Vám Mijori dokáže ušetriť ročne 100 eur oproti iným výmenníkom, a rozdiel v cene sa Vám vráti v priebehu 3-4 rokov.

To isté však platí aj keď sa rozhodujete, či kozub s výmenníkom alebo bez. Aj tu sa Vám investované peniaze do Mijori vrátia v podobnom časovom rozsahu. Koľko rokov už kúrite v kozube, alebo koľko rokov budete kúriť? Počítajte, sú to Vaše peniaze!

 Občas sa na nás ľudia obracajú a vravia „ áno chcem to, je to dobrá vec, ale nemám na to peniaze“

Naša odpoveď je „ nemusíte mať ani korunu!, zoberte si Mijori cez niektorú splátkovú spoločnosť, môžete si tým pádom znížiť splátky za plyn, resp. elektrinu a ten rozdiel použite na splatenie výmenníka.

 

 

Môj  kozubár mi výmenník  nad kozubovú vložku neodporúča  a ja preto začínam mať o tom pochybnosti.

 

Áno, vieme o tom, že sa vyskytujú námietky voči takémuto riešeniu. V prvom rade si však s ním ujasnite, či  má výhrady  konkrétne voči Mijori a či vôbec pozná naše výmenníky. Keď rozpráva len vo všeobecnej rovine, potom musíme  aj keď neradi konštatovať, že Váš kozubár, či kúrenár zaspal dobu. Výhodnosť Mijori  oproti iným teplovodným kozubovým systémom je značná a nepopierateľná a nás veľmi teší fakt, že neustále pribúda  krbárov aj kúrenárov, ktorí  už mali možnosť zoznámiť sa s reálnym fungovaním našich výmenníkov v praxi a potvrdzujú naše slová .

Dôvodov, prečo zatiaľ preferuje Váš „majster“ niečo iné, môže byť  viacej. Najčastejším je ten, že mal zlé skúsenosti s jednoduchými výmenníkmi a nepozná náš systém. Ďalším dôvodom môže byť aj nechuť  púšťať sa do nových vecí,  pretože je pre neho jednoduchšie a rýchlejšie postaviť kozub tak, ako bol zvyknutý  a nekomplikovať si to ešte čakaním za kúrenárom, ktorý to musí celé zapojiť  a až tak on môže dokončiť celý kozub. Jedným z dôvodov môže byť aj cena, pričom sa nepozerá na celkovú efektívnosť, čiže vykurovací potenciál a tepelný komfort a tým pádom celkovú návratnosť celého systému, ale je snaha ponúknuť čo najlacnejšie riešenie, len aby sa aspoň dačo predalo, resp. postavilo a neprišlo sa o zákazku.

Ak ste vo fáze výstavby  kozuba a nie ste rozhodnutý, urobte si aspoň kúrenársku prípravu, aby ste potom prácne nemuseli vysekávať prívody na prepojenie kozuba s kúrením. Kontaktujte nás už v tejto fáze, poradíme Vám. Časom nám totiž dáte za pravdu. Vidíme to na reakciách našich zákazníkov: “keby sme o Vás boli skôr vedeli“.