• image
 • image
 • image
 • image
Previous Next

Mijori - krbové technológie

Mijori - líder na trhu v oblasti vývoja krbových technológií

 • ako prví sme uviedli na trh nízkoteplotný nerezový výmenník
 • ako prví sme prišli na trh s plne aickými drevo splyňujúcimi krbovými vložkami,kde je celý proces horenia horenia riadený lambda sondou spolu s
  ďalšími teplotnými snímačmi
 • ako prví sme uviedli na trh technológiu zalievania vložky aj s teplovodným
  výmenníkom do plne recyklovateľného akumulačného mastencového bloku

A aké výhody prinášajú tieto nové technológie užívateľom našich krbov?

Nízkoteplotný nerezový výmenník

Takto patentovo riešený výmenník umožňuje pretransformovať vysokoteplotný spád na nízkoteplotný.

Ďalšou veľkou výhodou je, že k ohrevu teplonosného média dochádza postupne a na predohrev je používané výstupné teplonosné médium a nie spaliny. Kondenzácia spalín je aj pri štartovaní (rozkurovaní) zariadenia minimálna.
Takouto konštrukciou je možné výstupnú teplotu teplonosného média určiť a regulovať, a tak znížiť až na teplotu požadovanú pre podlahové vykurovanie a teda nie je potrebná pri podlahovom vykurovaní akumulačná nádoba. Pritom odber odpadného tepla zo spalín je maximálny a tým je dosiahnutá vysoká účinnosť celého zariadenia.
Možnosť vynechania akumulačnej nádoby šetrí priestor a aj nemalé finančné náklady pri výstavbe technickej miestnosti čo je ďalšou obrovskou výhodou.

Drevo splyňujúce vložky riadené lambda sondou.

Lambda sonda je zariadenie ktoré meria obsah kyslíka v spalinách a táto informácia potom umožňuje regulácii dodávať presne požadované množstvo vzduchu na horenie, čo je veľmi dôležité z dvoch dôvodov.
Nedostatočné množstvo vzduchu znamená nedokonalé spaľovanie a zvýšené emisie vychádzajúce z komína ohrozujúce zdravie nás všetkých. A tiež aj zníženú účinnosť vykurovania v dôsledku úniku nespálených plynov do komína. To všetko sa odrazí na zvýšenom dechtovaní a zanášaní spalinových ciest a potom následne na častejšom čistení a údržbe celého systému a aj na vyššej spotrebe dreva a teda aj na peňaženke.
Nadmerné množstvo vzduchu zase znamená rýchle horenie, zvýšenú komínovú teplotu a vyššiu spotrebu dreva a preto taktiež zníženú účinnosť vykurovania.
Nastaviť správne množstvo vzduchu na horenie len manuálne klapkami na reguláciu vzduchu v každej fáze horenia je nemožné a aj nepraktické z hľadiska pohodlia.
Naše vložky regulované lambda sondou, preto nemajú žiadne manuálne ovládače prívodov vzduchu na horenie a celý proces horenia a cirkulácie vody je riadený a kontrolovaný na mieru vyvinutou reguláciou prostredníctvom minimálne 7 rôznych snímačov.
Takto presne regulované horenie podstatne predlžuje horenie vo vložke (až dvojnásobne oproti takej istej vložke ale bez regulácie) a značne redukuje potrebu prikladania len na 1 až 3 dávky paliva v závislosti od priloženej dávky dreva a požadovaného výkonu závislého od vonkajšej teploty.

Recyklovateľný akumulačný mastencový blok.
Túto prevratnú krbovú technológiu sme vyvíjali postupne v priebehu niekoľkých rokov.
Čo to vlastne znamená a aké výhody to prináša?
Všimli ste si, že všetci stavitelia krbov sa držia odporúčaní výrobcov krbových vložiek, ktorí uvádzajú, že vložka v krbovej obostavbe musí byť voľne stojaca aby mohla byť ochladzovaná vzduchom, aby nedošlo k jej poškodeniu nadmerným teplom?
V Mijori ideme presne opačnou cestou a naše viacročné skúsenosti, ako aj skúsenosti desiatok klientov v tomto smere nám potvrdzujú, že je to správna cesta a prináša viacero výhod oproti tradičnému odvetrávaniu a ochladzovaniu vložiek vzduchom.
Ak máme vložku s výmenníkom zaliatu v mastenci tak udržujeme jej pomerne stabilnú teplotu a vložka netrpí zmenou teplôt, pretože nedochádza k cyklickému nahrievaniu a ochladzovaniu a veľmi vysokému rozdielu teplôt vo vložke v čase horenia/nehorenia a nedochádza preto k tak veľkej tepelnej rozťažnosti materiálov, čo sa odzrkadľuje na jej podstatne dlhšej životnosti.
Tým že sú vložka s ohniskom a výmenník vďaka mastencu udržiavané na podstatne vyššej teplotnej úrovni oproti vložkám, ktoré pracujú v cyklickom režime, tak po rozkúrení, resp. po naložení novej dávky paliva dochádza k veľmi rýchlemu nábehu kúrenia a do pár minút je teplo dodávané do kúrenárskych rozvodov.
Ďalšou výhodou je, že aj v čase keď vo vložke nehorí,tak si výmenník odoberá teplo z mastenca a určitých časových intervaloch ho odovzdáva do kúrenárskeho systému.
A ak sa po rokoch rozhodnete, že chcete nový krb, tak mastencový blok je plne recyklovateľný a môžete ho opakovane spracovať a použiť.

A v reálnej prevádzke sa toto všetko prejavuje nasledovne:

Môžte si dovoliť naložiť plné ohnisko dreva bez toho, aby ste sa obávali, že či vložka takéto extrémne množstvo tepelnej energie
vyprodukovanej horením zvládne bez poškodenia a s veľkou účinnosťou bez vysokých komínových strát.

Naložené bolo nekvalitné mäkké staré drevo po zbúraní starej stodoly. Následuje horné zapálenie.

Stav horenia po 2 hodinách od zapálenia

Stav horenia po 4 hodinách od zapálenia 

Stav horenia po 6 hodinách od zapálenia

Stav horenia po 8 hodinách od zapálenia

Pri použití plnej dávky paliva z tvrdého dreva sa doba horenia samozrejme ešte predlžuje a pri našom meraní to vyzeralo nasledovne:

 

Dávka 40kg tvrdého dreva, horné zapálenie

Stav horenia po 4 hodinách od zapálenia

Stav horenia po 8 hodinách od zapálenia

Stav horenia po 12 hodinách od zapálenia

Pahreba po 21 hodinách od zapálenia. V takomto žeravom stave to vydrží ešte niekoľko hodín a po priložení novej dávky
paliva sa oheň bez problémov znova rozhorí.

Po skončení horenia je celá obostavba príjemne nahriata a dokáže sálať veľmi príjemné mäkké teplo 12 až 48 hodín v
závislosti od množstva použitého mastenca.

A čo všetko vieme sledovať, regulovať a vyhodnocovať?
Všetko potrebné,dôležité a koniec koncov aj zaujímavé.

Vývoj a zlepšovanie našich produktov neustále prebieha pre Váš lepší komfort a pohodu.

A preto vďaka týmto technológiám a ich benefitom platí že v Mijori meníme svet krbov.

V Kapušanoch 10.12.2021
Jozef Porezaný
Mijori s.r.o.

Kozub a jeho 4 elementy v rodinnom dome.

Stavať rodinný dom v dnešnej dobe je veľmi náročné. A nemám tým na mysli len finančnú stránku celého procesu. Pre mnohých dnešných staviteľov je v dnešnej dobe informačného pretlaku často ťažšia otázka aký stavebný systém, alebo akú technológiu použiť, než to, kde na to vziať peniaze.

 

Pozrime sa preto na stavbu a fungovanie kozuba v rodinnom dome z hľadiska 4 elementov, či ináč povedané štyroch živlov. Sú to nám všetkým dobre známe oheň, vzduch, zemvoda.

 

Oheň je forma horenia. Je to niečo, čo nás fascinuje už od našich prvopočiatkov a pretrváva to doteraz. Plamene vznikajúce pri horení nám vytvárajú kombináciu svetla a tepla a priamo tým vplývajú na náš relax a pohodu. Aby to však relax a pohoda skutočne boli, tak je dôležité, aby sme sa nestali otrokmi krbu a ohňa v ňom. Čo mám tým na mysli? Hlavne to, aby nám ten oheň krbe dokázal

 • horieť niekoľko hodín na jedno priloženie
 • sklo bolo takmer trvalo čisté a oheň bol viditeľný
 • tvoriť minimum popola - vyberať maximálne 1x týždenne

Vzduch dáva ohňu silu. Ak ohňu zoberieme vzduch, tak zhasne. Pri stavbe a prevádzke krbu musíme rozlišovať 2 vzduchy. Prvým je vzduch privádzaný do ohniska na horenie a tým druhým je vzduch ako distribútor tepla. Ten prvý vzduch na horenie je nevyhnutný, tomu druhému je však lepšie sa vyhýbať. Rozoberme si to trocha podrobnejšie.

 

Vzduch na horenie rozdeľujeme na primárny a sekundárny. Primárny vzduch je privádzaný pod ohnisko, zdola pod drevo a je dôležitý v prvej rozkurovacej fáze horenia a taktiež v poslednej dohorievacej fáze. Sekundárny vzduch je vzduch privádzaný do priestoru nad palivom, kde sa mieša s plynmi uvoľňovanými z dreva a kde vytvára zápalnú zmes. Môže byť privádzaný do viacerých úrovní nad palivom a preto je niekedy v takomto prípade používaný termín aj terciárny vzduch. Správnejšie je ho však nazývať druhý(tretí) sekundárny vzduch.

Dôležité je aby aj primárny aj sekundárny vzduch boli samostatne regulovateľné a krbová vložka mala prívod vzduchu z exteriéru. Pod exteriérom v tomto prípade rozumieme skôr prívod vzduchu z technickej miestnosti než priamo z vonku.

 

Vzduch ako distribútor tepla. Využitie krbových vložiek ako teplovzdušných a k tomu prispôsobené tkz. ľahké izolačné obostavby je najrozšírenejším spôsobom stavby krbov u nás. Je to z dôvodu najmä ceny a rýchlosti takejto stavby, ale z hľadiska zdravia a tepelnej pohody to nie je príliš dobré riešenie hlavne u trvalo obývaných stavieb.

Prúdenie chladnejšieho vzduchu po podlahe smerom ku krbovej vložke robí problémy ľuďom citlivým na prievan. Prúdenie horúceho prepáleného vzduchu cez mriežky, alebo prieduchy robí problémy alergikom. A všetkým nám robí problém neprirodzené rozloženie teplôt – studené nohy a horúca hlava, pričom všetci vieme, že fungovať a riešiť veci by sme mali s chladnou hlavou a nohami v teple. A k tomu sa pripája potom problém s častejším maľovaním stropov od našedlých, mastnejších tieňov viditeľných v blízkosti prieduchov a mriežok.

 

Zem – to sú ťažké alebo poloťažké akumulačné obostavby krbov. Oproti ľahkým izolačným obostavbám majú niekoľko výhod. Umožňujú vhodnú krbovú vložku obostavať tak, že v obostavbe neprúdi žiaden vzduch, teplo sa šíry sálaním-čo je nám najpríjemnejší spôsob pociťovania tepla. Teplo sa šíry rovnako všetkými smermi a ohrieva okolité steny, podlahy a stropy priamo a nie prostredníctvom vzduchu. Takéto obostavby z prírodných materiálov nám produkujú do ovzdušia pre nás veľmi žiadúce negatívne ióny, ktorých máme nedostatok , nakoľko nás všetkých z každej strany zaťažuje elektrosmog. Preto sa tak veľmi dobre cítime pri mori, v lese, alebo aj po búrke, nakoľko v takomto prostredí sme obklopení negativnými iónmi. Podobný pocit nám dopraje aj ťažká akumulačná obostavba z prírodných materiálov ako je napr. hlina,šamot,kameň. Jedným z najkvalitnejších materiálov na takúto obostavbu je mastenec. Kozub s takouto obostavbou nám dokáže sálať teplo až 2 dni, aj keď sa v kozube nekúri. Nevýhodou takejto ťažkej stavby je to, že teplo sála len do určitej vzdialenosti takže je to v podstate len lokálny zdroj tepla(záleží samozrejme na rozlohe domu) a je to menej pružný systém, vhodný len do trvalo obývaných stavieb.

 

Voda je najviac nedocenený element pri stavbe krbov , čo je veľká škoda. Je to však materiál s ktorým vieme odstrániť nedostatky či už ľahkých izolačných, alebo aj ťažkých akumulačných stavieb. Do 1kg vody vieme naakumulovať až 4x viac tepla, než do 1kg betónu, šamotu alebo mastenca. Prostredníctvom vody vieme dostať teplo tam, kde ho potrebujeme a presne také množstvo aké v danej chvíli aj potrebujeme. A to sa nám prostredníctvom vzduchu či už prúdením, alebo sálaním v žiadnom prípade nepodarí. Zariadenie, ktoré nám prenáša teplo ohňa do vody sa nazýva teplovodný výmenník. Tu treba podotknúť, že teplo vyprodukované horením sa má správne odoberať nie zo spaľovacej komory, ale zo spalinovej. Laicky povedané nie priamo z ohniska, ale nad ohniskom, nakoľko ochladzovanie ohniska zhoršuje účinnosť spaľovania. Jedinou nevýhodou vody je, že z nej nevieme postaviť ťažkú akumulčnú obostavbu a preto len správna kombinácia všetkých 4 elementov dokáže z kozuba urobiť ideálny plnohodnotný zdroj tepla v rodinnom dome.

 

Jozef Porezaný