Vykurovanie krbom

Snaha o ekonomické vykurovanie domácností motivuje ľudí nájsť čím lepší spôsob a maximálne využiť aj potenciál krbov. V tejto snahe nezaostávajú ani výrobcovia a ponúkajú viac či menej dobré riešenia. 
 

Existuje niekoľko rôznych spôsobov ako krbom vykúriť obytné priestory:

  • klasické teplovzdušné-teplo sa šíry prúdením vzduchu
  • akumulačné sálavé – teplo sa akumuluje do stien obostavby a postupne sa do okolia uvoľňuje sálaním tepla na okolité povrchy
  • teplovodné – teplo sa prevádza do vody a prostredníctvom kúrenárskych rozvodov sa dodáva do jednotlivých priestorov a uvoľňovať do priestoru sa môže aj sálaním aj prúdením vzduchu

V Mijori sme však presvedčení, že efektívne vykurovanie krbom sa nezaobíde bez vody a teplovodné kúrenie je najrozumnejší spôsob ako kúriť krbom.
 

Prečo voda? Z hľadiska vykurovania má voda má dve vynikajúce vlastnosti:

  1. je to vynikajúce akumulačné médium - z bežne dostupných a používaných materiálov je najlepšie a najlacnejšie.
  2. je to vynikajúce transportné médium – prostredníctvom vody vieme teplo dodať tam kam ho potrebujeme a vieme ho dodať presne toľko, koľko ho potrebujeme.

 A toto sa nám bez vody,len prostredníctvom vzduchu pri teplovzdušnom, ani pri akumulačnom sálavom vykurovaní v žiadnom prípade nepodarí.


Ak sa teda rozhodneme pre vodu, potrebujeme zariadenie, ktoré nám dokáže previesť teplo ohňa do vody. Takýmto zariadením je práve teplovodný výmenník.